Mikkelissä jalkapallo-oppinsa saanut puolustaja otti uuden askeleen urallaan ja siirtyi täksi kaudeksi Pallo-Kissojen miehistöön. Kaksi edelliskautta hän pelasi Savilahden Urheilijoissa Ozeias Grazianon valmennuksessa.
Päätöstä ei tarvinnut kauan harkita, kun Ossi halukkuutta Kakkoseen siirtymisestä kysyi. Näytönhalua riittää samalla tavalla kuin koko joukkueellakin.
– Kun mahdollisuus tuli, niin tietysti otettiin haaste vastaan ja lähdettiin katsomaan, mihin rahkeet riittää. Meillä on nuori joukkue, mutta ollaan saatu rakennettua siihen hyvä joukkuehenki ja uskon, että altavastaajan roolissa tullaan monta kertaa vielä ohi, Sariola kertoo.
Nuorella kissajoukkueella on A-lohkossa kovia vastustajia, mutta Sariola suhtautuu siihenkin varsin ennakkoluulottomasti.
– Haastavia pelejä on ollut, mutta voittamaan kaikkia lähdetään. Avoimin mielin vain taistelemaan kaikista jaossa olevista pisteistä.
Kovaksi taistelijaksi itseään kuvaileva Sariola pyrkii omalla panoksellaan sytyttämään omaa joukkuetta taisteluun.
– Olen sellainen taistelijaluonne. Se on ollut aina oma vahvuuteni, että pelaan kovaa ja omalla tekemisellä näytän esimerkkiä sekä kannustan muita siihen taisteluun. Viimeiseen asti koitan tsempata joukkuekavereita, summaa Sariola.
Sariolan kummiyritys kaudella 2021 on Mikkelin Vesilaitos. Yritys vastaa Mikkelin alueen vesihuollosta. Se tuottaa lisäksi yleisiä laatunormeja parempaa talousvettä noin 55 000 ihmiselle Mikkelissä ja sen lähiseuduilla.
Hyvän veden laitos.
Mikkelin Vesilaitos tuottaa talousvettä noin 55 000 ihmiselle Mikkelissä ja sen lähialueella. Lisäksi Vesilaitos huolehtii viemäröinnistä ja jätevesien tehokkaasta puhdistamista. Vesilaitos on ollut kunnallinen liikelaitos vuodesta 1994 lähtien.