Pallo-Kissolle ruma tappio vierasavauksessa
IPS (Imatra) – MiPK 4-0 (4-0)
Kolmonen, Itäinen Lohko B, Ottelukierros 2/22
29.4.2022 klo 19, Ukonniemen Areena tn, Imatra
Maalintekijät:
12′ Kalle Reponen 1-0
19′ Kalle Reponen 2-0
26′ Tuomas Vanhanen 3-0
42′ Jari Reponen 4-0
Ulosajot:
40′ Veikka Teräsranta (MiPK)
45+2′ Lucas Dos Santos (MiPK)
MiPK-Kokoonpano:
Antti Lampinen (mv), Niko Hytönen, Lucas Dos Santos (C), Tuomo Sariola, Veikko Teräsranta, Sasu Löytty, Rudi Väisänen, Sauli Suutari, Aapo Hotokka, Deng Malual, Hiski Hotokka
Vaihdot:
46′ Sariola, Suutari -> Patrick Skaffari, Kalle Korvenpää
66′ Väisänen -> Olli Korvenpää
69′ Aa. Hotokka -> Väinö Matilainen
88′ Hytönen -> Juuso Hämäläinen
Ottelupöytäkirja: Palloliiton tulospalvelu
Mikkelin Pallo-Kissat matkasi Kaakon Kolmosen toisella sarjakierroksella kauden ensimmäiseen vierasotteluun Imatralle, Imatran Palloseuran vieraaksi. Ottelusta muodostui yksipuolinen näytös kotijoukkueen viedessä peliä ja Kissojen vikistessä. IPS sahasi avausjaksolla Kissojen paketin poikki ja pinoon, iskien pallon Kissojen nuottaan neljästi. Kissat pelasi avausjakson lopun ulosajojen myötä toisen jakson kahden miehen vajaalla, mutta lisämaaleja ei toisella puolikkaalla nähty ja kolme sarjapistettä jäivät Imatralle maalein 4-0 (4-0).
Vastoin joitain ennakkotietoja, perjantai-illan kamppailu pelattiin Ukonniemen ulkotekonurmen sijaan läheisen Ukonniemen hallin tekonurmella. Kalaverkkojen ympäröimällä kentällä molemmat joukkueet rakentelivat ensimmäisiä tilanteita avausminuuteilla. Ottelun ensimmäinen huippupaikka tuli MiPK:lle kymmenen minuutin kohdalla. Antti Lampisen pitkä maalipotku tavoitti Sauli Suutarin, joka nikkasi pallon eteenpäin Lucas Dos Santosille, joka pääsi nokikkain IPS-maalivahti Leevi Koskimäkeä vastaan, mutta kotijoukkueen kassari nollasi Lucasin maalintekoaikeet.
Tämän jälkeen alkoi kotijoukkueen näytös. IPS pujotteli Kissojen keskikentän ohi ja rangaistusalueen rajan tuntumasta vapaana löytynyt Kalle Reponen laukoi pallon takakulmaan, 1-0. Seuraavasta hyökkäyksestä Reponen löysi maalin edestä Simo Kurkisuon, jonka laukaus painui kuitenkin Kissa-maalin yli. Pari minuuttia tästä, niin kotijoukkue siirtyi kahden maalin johtoon. Kissojen puolustusmuodostelma halkaistiin ristipallolla. Jari Reponen jatkoi keskityksen takatolpalle Kalle Reposelle, joka iski numeroiksi 2-0.
Pari minuuttia tästä ja jälleen yksi keskikentältä lähtenyt pisto vapautti IPS-hyökkääjän karkuteille, mutta Lampinen piti Kissat vielä tässä vaiheessa pelissä mukana nollaten Eetu Könösen läpiajon. Lisää kylmää vettä Pallo-Kissojen niskaan kaadettiin ennen puolen tunnin täyttymistä. Tuomas Vanhanen nousi kulmapotkussa korkeimmalle, puskien isännät kolmen maalin johtoon. Lampista tarvittiin jälleen pelastustöihin, kun Kissa-veskari syöksyi Jari Reposen maalintekoyrityksen tielle.
Kissat oli läpi avausjakson jatkuvissa ongelmissa IPS:n hyökkäyspeliä vastaan. Viitisen minuuttia ennen taukoa, MiPK joutui alivoimalle. Jälleen Kissojen puolustus puhkaistiin ja Veikko Teräsranta pyyhkäisi takaapäin Kalle Reposelta jalat alta suoran punaisen kortin arvoisesti. Paria minuuttia myöhemmin Kissa-puolustuksen purkupallo pysähtyi ensimmäiseen prässääjään, Kari Reposeen, joka karkasi viimeistelemään 4-0 -osuman.
Kissa-pelaajisto turhautui ja avausjakson lopulla toinenkin vieraspelaaja ajettiin ulos kentältä. Lucasilla oli asiaa erotuomarille, joka antoi palautteesta keltaisen kortin. Tässä vaiheessa Lucas ei ymmärtänyt laittaa suutaan kiinni ja erotuomari ei moista käytöstä enää suvainnut, vaan nosti punaisen kortin ulosajon merkiksi.
Avausjakson tapahtumista johtuen, toinen jakso oli enemmän ja vähemmän muodollisuus. IPS pystyi neljän maalin johdossa, ja kahden miehen ylivoimalla, nostamaan jalan kaasulta ja nauttimaan pelistä. Kissojen tehtäväksi jäi vahinkojen minimoiminen ja ylpeyden rippeiden säilyttäminen. Kissat puolusti tiiviisti yhdeksällä miehellä ja viimeisenä lukkona maalivahti Lampinen piti muutamalla mallikkaalla torjunnalla huolen siitä, että lisätakaiskuja ei toisella jaksolla nähty. Loppulukemat näin ollen siis 4-0 (4-0).
Tästä on vain yksi suunta ja se on ylöspäin. Ei ole muuta vaihtoehtoa kuin ryhdistäytyä, nostaa päät pystyyn ja selät suoriksi. Pallo-Kissat tavoittelee kauden avausvoittoa kolmannella sarjakierroksella, jolloin MiPK isännöi niin ikään viime kauden päätteeksi Kakkosesta pudonnutta Myllykosken Palloa.
Kissojen seuraava kotiottelu on ohjelmassa torstaina 5.5. klo 19. Tuolloin Hänskiin saapuu vieraaksi Myllykosken Pallo.
Tervetuloa kannustamaan Pallo-Kissat kotivoittoon!